Co to ten digitální minimalismus vlastně je?

Asi vás zajímá, co to ten digitální minimalismus přesně je a jak ho můžeme definovat. Právě to je kořen článku.

Moderní digitální technologie se už pevně usadily do našich životů. Mobily, tablety, notebooky nám umožňují strávit hodiny denně na internetu.

Pokud čtete tento článek, asi se cítíte nejisti v tom, jak digitální a především komunikační technologie používáte.

Sám nejsem tam, kde bych chtěl být. Taky si často dokola projíždím sociální sítě, píšu lidem, i když nic nepotřebuji, asi 100krát denně si zkontroluji e-mail a neustále otvírám zbytečné webové stránky. A není to zdaleka jenom můj případ, lidé tráví na internetu stále více a více času. Jsme roztěkaní, nedovedeme se soustředit a nejvíce času věnujeme aktivitám, na kterých nám ani tak nezáleží a nepřinášejí žádnou hodnotu.

Digitální minimalismus je filozofie, která nám pomáhá nahlížet na moderní technologie jinak, znovu najít smysl a trávit svůj čas lépe. Navíc nám navrátí pozornost, která je v dnešním světě tak důležitá a vzácná.

Digitální minimalismus po nás nechce, abychom odhodili telefon a přestali ho používat. Naopak, chce, abychom technologie využívali chytře tak, aby nám pomáhaly a ne nás ovládaly.

Ještě předtím, než si blíže definujeme, co je to digitální minimalismus si řekneme, co to je „tradiční“ minimalismus, ze kterého ten digitální vychází.

Minimalismus

Hnutí minimalismu je vedeno skupinou blogerů, podcasterů a nejrůznějších pisálků, kteří hájí jednoduchý život, ve kterém se soustředíte na malý počet věcí, které vám přinášejí největší užitek a hodnotu – často na úkor mnoha aktivit a věcí, které nám konzumní společnost vnucuje.

Minimalisté utrácejí méně peněz a vlastní méně věcí než jejich vrstevníci. Bývají radikální v tom, jak si uspořádavají svůj život a věci, na kterým jich záleží. Mají sklon být záměrnější.

Blogeři Joshua a Ryan z theminimalist.com, definují minimalismus takto:

Minimalismus je životní styl, který lidem pomáhá určit, jaké věci přinášejí do jejich životů hodnotu. Odstraněním nepořádku, zbytečností, můžeme udělat místo pro nejdůležitější aspekty života: zdraví, vztahy, vášeň, růst a přínos.

Jako skvělé blogy o minimalismu můžu doporučit: The Minimalist, Leo Babauta, Joshua Becker, the Frugalwoods.

Klíčovou myšlenkou, jak se mohou mnozí domnívat, není méně, ale více. Rozhodnutí vlastnit méně, je jednoduše způsob, jak se více soustředit na věci a hodnoty, na kterých nám skutečně záleží.

Více věcí pouze odhání naši pozornost od toho, co je skutečně důležité a přínosné.

Co je tedy minimalismus v kontextu digitálních technologií?

Digitální minimalismus

Cal Newport, autor knihy Hluboká práce a „zakladatel“ digitálního minimalismus, ho definuje takto:

Digitální minimalismus je filozofie, která vám pomáhá určit, které digitální komunikační nástroje (a chování doprovázející tyto digitální technologie) přidávají do vašeho života hodnotu. Filozofie je motivovaná přesvědčením, že záměrné, agresivní odstranění málo hodnotných digitálních technologií a optimalizovaní používání nástrojů, na kterých skutečně záleží, může významně zlepšit váš život.

Být digitálním minimalistou jinými slovy znamená akceptování myšlenky, že moderní komunikační technologie mají potenciál výrazně prospět vašemu životu, ale na druhou stranu si uvědomujete, že mu mohou vážně uškodit.

Stejně jako mohou být věci u tradičního minimalisty překážkou a rozptýlením od toho, na čem skutečně záleží, aplikace, programy, webové stránky tím mohou být také.

Internet a technologie se staly velkou součástí našich životů a proto je jejich potenciál, jak odvést naši pozornost od skutečně hodnotných činností a věcí ohromný!

Digitálnímu minimalistovi jsou blízké tyto principy:

Technologie používá záměrně!

Technologie, které jsou přenášené přes obrazovku jsou extrémně návykové a právě proto jsme náchylní k bezmyšlenkovitému a impulzivnímu používání těchto technologií.

Digitální minimalisté nepoužívají nejrůznější aplikace a sociální sítě jenom tak, mají pro ně jasně stanovený záměr. Technologii do svého života pustí jenom tehdy, když jim přináší zřetelnou hodnotu.

Nebojí se, že mu něco unikne

FOMO – fear of missing out. V českém překladu: strach, že o něco přijdeme.

Tahle ta fóbie se rozšířila s příchodem sociálních médií. Znamená, že chceme být neustále v obraze a sociální sítě často používáme jenom proto, aby nám náhodou něco neuniklo.

Digitální minimalisté nemají strach z toho, že jim něco ve světě sociálních sítí uteče, uvědomují si, že když neuvidí jednu fotku nebo status kamaráda, nezbortí to jejich přátelství. Jsou si vědomi toho, že nejdůležitější informace si k nim dostanou i jinou cestou.

Méně je více

Digitální minimalista omezuje plýtvání svým časem a nerozdrobuje ho mezi desítky různých stránek a aplikací, místo toho používá jenom ty, které mu přinášejí očividně největší hodnotu a potěšení do života.

Využívá paretova pravidla 80/20. Soustředí se na méně technologií (20 %) a čerpá největší možnou hodnotu (80 %). Naopak spousta lidí se pokouší používat mnoho technologií (80 %), ale přináší jim pouze minimální hodnotu (20 %).

Lidé jsou na prvním místě

Sociální sítě slibují, že nás propojí s dalšími lidmi, posílí naše vztahy. Ale sami si zřejmě uvědomujete, že je to jenom bláhová představa. Navíc mnoho studie už dokázaly, že přílišné používání sociálních sítí nás izoluje a probouzí v nás pocity úzkosti.

Sociální média často vztahy ničí. Sedíte v kavárně se svým přítelem, který zrovna neřekne něco fascinující a přistihnete se přitom, jak vytáhnete z kapsy mobil a prohlížíte si příspěvky na Instagramu.

Lidé jsou pro digitálního minimalistu na prvním místě. Když se s někým baví, věnuje mu plnou pozornost, protože si uvědomuje, že jedině tak se nejlépe pobaví a upevní vztah.

Digitální nepořádek je stresující

Tradiční minimalisté hlásají, že žít obklopen spoustou věcí je stresující. Úplně stejné je to i pro digitálního minimalistu, pokud nemáte ve svém digitálním životě pořádek, jste zbytečně ve stresu.

Neustále klikání, kontrolování a projíždění sociálních sítí nás stresuje. Drastické redukování vaši aktivity v digitálním životě může mít samo o sobě pozitivní účinek

Pozornost je vzácná a křehká

Každý den máme jenom omezené zdroje pozornosti, které můžeme využít. Pokud pozornost zamíříte správným směrem, může do vašeho života přinést význam a uspokojení. Nicméně, stamilióny dolarů jsou investovány do společností, jejichž účelem je „ukrást“, co možná nejvíce vaši pozornosti a nasměřovat ji k reklamám, které vydělávají obrovské peníze hrstce lidí v Silicon Valley.

Facebook, Instagram, Twitter a všechny jsou naprogramovány tak, aby byly co nejvíce návykové. Pokud vynakládáte svou pozornost tam, nemůžete očekávat, že změníte něco ve svém životě.

Neřeší problémy, které kdysi neexistovaly

Hodně technologií udělaly naše životy lepšími, protože pomohly vyřešit problémy, které odjakživa existovaly. Například GPS, nám pomohla se dostat tam, kde to neznáme. Google nám poskytne informace, které potřebujeme.

Kontrastem může být třeba Snapchat, který neřeší žádný problém, který bychom museli před jeho vznikem řešit.

Minimalisté si na to dávají pozor a používají technologie, které řeší problémy, jež existovaly již před vznikem dané technologie.

Aktivita poráží pasivitu

Vytváření nových věcí, hodnot nám přináší hluboké uspokojení. Bohužel většina moderních technologií jsou pouze konzumní, nic nového nevytváříme.

Opravdu jsem ještě nepotkal nikoho, kdo by byl nadšený z odpoledne plného klikání do telefonu a obnovování sociálních sítí. Ale naopak znám řadu lidí, kteří jsou nadšení, když něco nového vytvoří.

Jestli digitální minimalismus definujeme jako filozofii, která nám pomáhá určit, které technologie nám přinášejí hodnotu a které nikoliv, vypadá to, že bychom z toho mohli mít užitek úplně všichni, ne?

Nemůže všem prospět přemýšlení o tom, které osobní technologie životům prospívají a škodí?

Obecně řečeno – Ano. Každý by měl být v nějakém měřítku digitálním minimalistou.

Digitální minimalismus opravdu neznamená, že musíte odhodit svůj smartphone a žít v jeskyni.

Začněte sledovat, jak používáte technologie a jestli podporují vaše nejdůležitější hodnoty, které vedou k takovému životu jaký chcete.

Na blogu se můžete těšit na další články. Naučíte se, jak si udělat digitální úklid, jak se zbavit závislosti na telefonu a mnoho dalšího.

Nejdůležitější zdroje:

Cal Newport: On digital minimalism

Nick Wignall: What si digital minimalism

1 thought on “Co to ten digitální minimalismus vlastně je?”

  1. Pingback: Jak se zbavit závislosti na mobilu - 5 tipů podložených vědeckým výzkumem!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *